Napędy bramy garażowej i wjazdowej – udany duet!

Otwieranie bramy garażowej oraz wjazdowej, a potem ich zamykanie może być bardzo czasochłonne. Aby zapomnieć o tym obowiązku, warto zainwestować w dobry system automatyki!

Jednym ruchem można obsługiwać bramę garażową oraz bramę wjazdową na posesji – nowoczesny automat do bramy to nie tylko znaczna wygoda, ale także oszczędność czasu oraz bezpieczeństwo. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na zakupienie takiego wyposażenia. Co warto o nim wiedzieć?

Napęd do bramy garażowej
Automatyka bramy garażowej umożliwia łatwą obsługę bramy. Polecana jest wtedy, gdy garaż znajduje się w bryle domu, ale również można zastosować ją do garażów wolnostojących dla jeszcze większego komfortu.

Napęd można zamontować do praktycznie każdego typu bramy garażowej, w tym do:
– bramy segmentowej
– bramy uchylnej
– bramy rolowanej
– bramy rozwieranej
– bramy przesuwanej

W zależności od rodzaju bramy garażowej stosuje się wtedy odpowiednie siłowniki do bram. Są one dobierane także do ciężaru oraz do wielkości skrzydła, co umożliwia uzyskanie właściwej siły pchania oraz ciągnięcia.

Sterowanie odbywa się drogą radiową, z użyciem pilotów. Zamknięcie może być też automatyczne po odliczeniu danego czasu. W wybranych modelach można stosować regulację prędkości przesuwu napędu. Ponadto napęd bramy garażowej może być wyposażany w dodatkowe systemy bezpieczeństwa, które zatrzymują bramę przy wykryciu przeszkody, na przykład stojącego przy niej samochodu, domowego pupila.

Napęd do bramy wjazdowej
Także automatyka może wspomagać bramę wjazdową. Można zastosować ją do bram o konstrukcji przesuwnej, a także bram o konstrukcji skrzydłowej, rozwieranej – do modeli jednoskrzydłowych oraz dwuskrzydłowych.

Dobór właściwego typu napędu zależny jest wtedy od typu bramy, a także od ciężaru oraz długości skrzydła. Im cięższe oraz dłuższe skrzydło bramy wjazdowej, tym siłownik musi być mocniejszy.

Napęd stosowany do bramy wjazdowej może posiadać także dodatkowe funkcje, na przykład może służyć do otwierania jednego skrzydła albo części bramy przesuwnej jako furtka, może zamykać najpierw jedno skrzydło bramy rozwieranej, a następnie drugą na zakładkę.

Inteligentna automatyka domowa
Nowoczesna automatyka domowa może wchodzić w skład większego systemu inteligentnego domu (BMS – Building Management System, czyli systemów zarządzania budynkiem).

Automatyka budynkowa tego typu pozwala na powiązanie ze sobą funkcjonowania różnych elementów, w tym także bram wjazdowych oraz garażowych. Obsługa może odbywać się wtedy z użyciem odpowiednich aplikacji mobilnych.