Brama garażowa skrzydłowa – czemu warto?

Większość osób budujących dom myśli o tym, aby wygospodarować przestrzeń na garaż. Niektórzy decydują się na garaż osobno, inni stawiają na taki w bryle budynku. Bardzo ważną kwestią jest brama garażowa, od której tak naprawdę będzie zależeć nasza wygoda. Jaką bramę garażową wybrać? Czy skrzydłowa będzie dobrym rozwiązaniem?

Zalety i wady bramy garażowej skrzydłowej
Brama garażowa rozwierana zazwyczaj jest ma postać sztywnej ramy i zawiera elementy drewniane. Niekiedy można spotkać także konstrukcję z desek dębowych, sosnowych albo świerkowych. Największą zaletą bram skrzydłowych jest ich wygląd, bo prezentują się wyjątkowo efektownie, elegancko, będą idealne komponować się z domami wykonanymi w stylu tradycyjnym. Poszczególne modele różnicą się od siebie materiałem wykonania, niektóre mogą być wykonane z PCW ocieplane styropianem, ale nie tylko. Szerokość standardowej bramy skrzydłowej wynosi do 1,5 metra. Choć większość bram tego typu jest otwierana ręcznie, to są oczywiście napędy do bram skrzydłowych, w które można się zaopatrzyć. Zazwyczaj wykorzystuje się specjalne siłowniki mechaniczne, które są stresowane pilotem. Czemu warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Decydując się na bramę garażową skrzydłową nie trzeba wydawać dużej sumy pieniędzy, bo jest tania w zakupie. Po drugie doskonale wkomponuje się w architekturę domu, szczególnie budynku drewnianego. Wadą takiego rozwiązania jest to, że brama zajmuje dość dużo miejsca, więc wymaga zdecydowanie dłuższego podjazdu. Aby móc w komfortowy sposób korzystać z bramy skrzydłowej, trzeba zostawić przed garażem co najmniej 1,5 metra wolnej przestrzeni.

Czy warto?
Jeżeli mamy duży podjazd brama skrzydłowa może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli działa jest ograniczona, lepiej stawiać na bramy przesuwane. Wszystko zależy od tego, jaki rozmiar ma nasza działka oraz w jakim stylu jest nasz dom. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się ba bramę skrzydłową czy przesuwaną, pamiętajmy, aby wybierać spośród modeli od renomowanych, sprawdzonych producentów, wówczas będziemy mieć pewność, że brama długo posłuży. Ważna będzie także automatyka do bram, zwróćmy uwagę na jakość systemu, który kupujemy. Na takich rzeczach nigdy nie warto przesadnie oszczędzać, gdyż może okazać się, że ostatecznie wydamy dużo więcej pieniędzy, niż zakładaliśmy. Brama garażowa musi być trwała, solidna, wykonana z dobrej jakości materiałów, tylko wtedy będzie nam służyć przed lata i nie będzie ulegać awariom, tak więc nie trzeba będzie jej wymieniać na nową.